İSTANBUL SANA BİR HEDİYEM VAR

İstanbul kimileri için taşı toprağı altın kimileri için tutku kimileri için manevi bir şehirdir. Asırlar boyu hep böyle olmamış mı? Örneğin ilk olarak MÖ. 512’de boğazın en dar yerine gemileri yan yana dizerek köprü kuran 1.Darius’un, ordularını boğazın diğer yakasına geçirdiği biliniyor.  Dünyanın en gözde şehirlerinden birisi olan ve toplamda 29 kez kuşatıldığı bilinen başka bir şehir var mıdır acaba? Bu kadar insanlığı heyecanlandıran, sahip olma ve sahip olunma isteği, arzusu uyandıran bir şehir. Belki o da sahip olunmayı seviyordur en güçlü tarafından. “Evet güçlü olan sevsin beni, en çok seven sevsin beni .” diyordur.

Hiç düşündünüz mü ? Olaya bir de İstanbul gözünden baktınız mı ?  O neden istemesin sevilmeyi, güçlü olmayı, hükmetmeyi, değerli olmayı. Belki sırf bu yüzden bizler Bizans surlarının ve askerlerinin başarısını hesaba katarken belki İstanbul direndi tam 28 kez. İstanbul kumar oynamayı hiç sevmez hep kazanan olmak ister. Sen ise İstanbul ile kumar oynadığını düşünürsün. “1 vereyim 10 alayım.” beyhude bir sözdür İstanbul için. 1 alır 10 vermez ! Verdiyse 10 almıştır senden ki vermiştir. Düşünsenize “Ya Bizans’ı alırım, ya da Bizans beni!” dememiş miydi II. Mehmet? Kendisini feda etmişti ki İstanbul da kendisini hediye etti II. Mehmet’e.

Dedik ya bazıları için bir tutkudur İstanbul. II. Mehmet için de bir tutkuydu. Bir rivayete göre İstanbul kavuşamayan iki topraktan yaratılanı temsil eder. İki kıtanın bu denli yakın olduğu, bu denli kıvrım kıvrım olduğu ve kavuşamadığı yer İstanbul’ dur. Bu sebepten midir kavuşmalar İstanbul’da olur,  bilinmez.

İstanbul’a hediyem mi ? Dedim ya İstanbul özel olmak ister diye. Bırakın da onu da buradan yazmayalım değil mi?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Sosyal Girişimcilik/Kapitalizm 2.0 kitabımı, 21 Mayıs-26 Mayıs tarihleri arasında bu sayfadan talepte bulunan 21 bin kişiye mail yolu ile göndereceğimiz link vasıtası ile kitabıma erişimi açıyorum. 

Talepte bulunmak için tıkla

Güncel Kal, Girişimde Kal.